You are on PERI's international website. Click here to switch to PERI USA. Click here to view all PERI websites.

بتن اکسپوز- بتن معماری

سبکی مدرن در نماسازی

ایده های ناب و خلاقانه معماران در ساخت بناهای خاص مانند سالن های کنسرت، موزه ها، استادیوم ها، پل ها و .... چه در مورد سازه های با ارتفاع زیاد و چه در مورد سازه هایی با ساختار پیچیده هندسی و در فرم های خاص، در سراسر جهان با استفاده از نماسازی با بتن اکسپوز تحقق می یابد.

در بیشتر موارد استفاده از بتن اکسپوز به عنوان راهکاری مدرن جهت پاسخگوئی به نیازهای عمرانی، صرفه جوئی در هزینه ها و همچنین تحقق جلوه های بصری خاص در پروژه ها به کار گرفته می شود.

PERI در زمینه ساخت و ساز خدمات خاصی در رابطه با بتن اکسپوز ارائه می دهد.

انتخاب، طراحی و ارائه سیستم قالب هایی که هر کدام به بهترین شکل ممکن با الزامات و شرایط پروژه مطابقت یافته اند و امکان ایجاد نماهای گوناگون بتنی بوسیله قالب های استاندارد و یا قالب های خاص و سفارشی را فراهم می آورند. همکاری مشترک و نزدیک میان معمار و کارفرما و گروه PERI بهترین نتیجه ممکن را به ارمغان می آورد.


اصول و ضوابط اولیه طراحی و اجرای نمای بتن اکسپوز

بتن اکسپوز امروزه به عنوان یکی از مهم ترین اشکال نما سازی در سازه های مدرن میباشد. هیچ یک از متریالهای نماسازی نمی توانند تا این حد کاربردی و متنوع و انطباق پذبر باشند، بنابراین از بتن اکسپوز جهت اجرای هر نما با هر شکل و طراحی می توان استفاده کرد و تمام اشکال و نقوش مورد نظر را با استفاده از سیستم قالب های موجود و به شکلی مقرون به صرفه و اقتصادی می توان بر بدنه سازه ایجاد کرد. کیفیت بتن اکسپوز در 4 دسته و طبق استاندارد DBV (موسسه بتن آلمان) تعریف شده و قابل ارائه می باشد.

ایجاد انواع اشکال و نقوش خلاقانه و متنوع با استفاده از موارد زیر امکان پذیر است:

  • پانل طرح دار و نوع انکر گذاری قالب
  • مخلوط بتن متشکل از سیگمنت ها و سنگدانه ها
  • امکان افزودن پیگمنت ها( رنگدانه ها)
  • پرداخت های متنوع سطح بتن در مراحل بعدی  مانند ایجاد نمای بتن شسته، ماسه زنی، سند بلاست، رزین و روکش ضد آب، روکش ها و رزین های رنگی
  • انتخاب روغن قالب مناسب

با پیشرفت سریع تکنولوژی بتن با استفاده از افزودنی هایی مانند فایبر گلس، براده های فلزات و بافت های مختلف و استفاده از بتن خود متراکم، نمای بتنی مفهومی جدید در تکنولوژ ی های نوین یافته است.

تکنولوژی ارائه شده توسط این شرکت مطابق با استاندارد DIN 18217 (بتن نما و طرح) که استانداردهای قطعی و معتبر در زمینه نماهای بتنی است، می باشد. لازم به ذکر است که این استاندارد محدودیتی برای اجرای طرح ها و افکار خلاقانه یک هنرمند ایجاد نمی کند و هنرمند معمار بدون واهمه از پیچیدگی طرحی که در ذهن دارد می تواند آن را جهت ساخت ارائه دهد.

 

در ساخت قالب های مدرن، قالب از مجموعه ای ازجزا و متعلقات قابل تفکیک سیستم تشکیل می شود که وفق پذیری بالای اجزا مزایای زیادی دارد، از جمله اینکه علاوه بر سهولت در مونتاژ این امکان بوجود می آید که اجزا به صورت تک تک و جهت پاسخگوئی به نیازهای مختلف و کاربردهای گوناگون به کار گرفته شود که این امر منجر به کاهش هزینه های مربوط به تجهیزات می شود، از دیگر مزایا می توان به افزایش ظریب ایمنی در نماسازی اشاره کرد.


 

تیم طراحی و اجرای بتن اکسپوز

جهت طراحی و اجرای نما با بتن اکسپوز، هماهنگی و مشاوره تمام افراد و بخش های دخیل در پروژه با یکدیگر از اهمیت به سزایی برخوردار است. خواسته و انتظارات مشتری و همچنین طراح های اولیه طراحان و معماران باید با آنچه که در عمل امکان پذیر است مطابقت داشته باشد، جهت حصول این امر بهترین راهکار تشکیل تیمی متشکل از طراحان و مجریان پروژه و همچنین تیم قالب بندی است که با مشارکت یکدیگر بتوانند طرح ها را به عمل نزدیک تر کرده و طراحی واقع بینانه ای ارائه دهند.

پانل جهت طرح دار کردن سطوح بتنی

بواسطه امکان انتخاب آزادانه پانل های طرح دار، طیف گسترده ای از طرح و نقش را می توان بر سطح بتن اجرا کرد، این پانل ها آزادانه و بدون نیاز به انجام دادن هیچ کار و پرداخت اضافه ای بر سطح نهایی بتن انتخاب می شوند، با این حال جهت حصول نتیجه عالی لازم است افرادی که در حال طراحی جهت نماهای بتنی هستند اطلاعات کامل و همه جانبه ای در رابطه با انواع پانل ها، خواص مواد، رنگ پذیری و پوشش دهی و همچنین نوع روغن قالب مناسب و میزان فشار بتن تازه داشته باشند. مشخصات ونمای بتنی و بافت مورد نظر باید دقیقا به پیمانکار ارائه شود تا پیمانکار بتواند بر اساس این اطلاعات بهترین قالب و پانل را تهیه کرده و نمای بتن اکسپوز را بدون هیچ ریسکی به مرحله اجرا درآورد.

4 عامل تعیین کننده در پانل های طرح که در کیفیت نهائی بتن اکسپوز نقش تعیین کننده ای دارند عبارتند از:

میزان جذب پذیری پانل

رنگ بتن اکسپوز نما(تیره یا روشن)

بافت و تکسچر نمای بتنی مد نظر

نوع کیفیت بصری و طرح مد نظر بر روی سطح بتنی نما

اتصالات پانل

نحوه قرار گیری و چیدمان انکر ها بر سطح بتن با توجه به اشکال مد نظر

نحوه ثابت نگه داشتن پانل

میزان اثر گذاری پانل بر سطح بتن و وضوح طرح هایی که ایجاد می شود


نمونۀ پروژه ها

امروزه روش ها و تکنولوژی های جدید ساخت و ساز امکان و سهولت اجرای نماهای بتنی و بتن اکسپورز را به ارمغان آورده است، در ذیل به دسته بندی پروژه هایی که بتن اکسپوز جهت نمای آنها گزینه ای مناسب می باشد، اشاره شده است:

ساختمان ها و بناهای عمومی

پس از گذشت سالها اکنون معماران امکانات گسترده ای جهت اجرای طرح های خلاقانه خود توسط بتن در اختیار دارند، امروزه بتن یکی از المانهای طراحی مدرن در نمای ساختمان میباشد چرا که طیف گسترده ای از مواد و مصالح ساختمانی و همچنین تکنیک های جدید ساخت و ساز تنوع بی نظیری از طرح های قابل اجرا بر سطح بتن را در اختیار قرار می دهد.

با بکارگیری از بتن خود متراکم سازه هایی با ظرافت و پیچیدگی های طراحی چشم نواز قابلیت اجرا پیدا کرده و محدودیت هایی که برای اجرای بتن اکسپوز بر سطح اشکال خاص هندسی، دیوارهای مدور و شیب داروجود داشت از میان برداشته شده است در این میان سیستم های قالب بندی نیز از وفق پذیری بالایی برخوردار شده اند. جهت دستیابی به بالاترین کیفیت نهایی نمای بتن بدون مشخص بودن اثرات ناشی از اتصالات و جهت اجرای بتن اکسپوز بر روی پیچیده ترین سازه ها ما مفتخریم طیف گسترده ای از پانل ها جهت ایجاد طرح هایی متنوع پیش روی معماران قرار دهیم.

ساختمان های فرهنگی

در اجرای ساختمانهای فرهنگی، معماران و برنامه ریزان پروژه در اکثر موارد استفاده از بتن اکسپوز را جهت نما سازی ترجیح می دهند چرا که نمای بتنی شیوه بیانی مناسبی برای اجرای اشکال خاص هندسی با رویکرد معنا گرایانه و همچنین نمای سازه هایی است که شیوه بیانی نزدیک به مجسمه سازی دارند در اختیار سازنده قرار می دهد.

در طول طرحی قالب بندی همواره این موضوع مد نظر قرار می گیرد که اثر ناشی از اتصالات و بولت ها بر سطح بتن را بر اساس خواست و نیاز مشتری می توان حذف و یا بر اساس الگوهای دلخواه تنظیم نمود.

جهت دستیابی به سطح با کیفیت و صیقلی بتن باید توجه ویژه ای به نوع بتن انتخابی و همچنین تکنولوژی و نوع قالب مورد استفاده داشت در صورتی که مایل به ایجاد طرحی خاص بر سطح بتن باشید می توان پانل طرح دار را بر روی قالب نصب کرد، همچنین می توان جلوه بصری را با استفاده از اثر منظم و ریتمیک ناشی از جایگذاری انکرها ایجاد کرد که به خودی خود طرحی چشم نواز ایجاد می کند.